Twórczość Becky Albertalli

Becky Albertalli Czas na książkę

O autorce

Becky Albertalli urodziła się 17 listopada 1982 r. w Atlancie, Stan Georgia w Stanach Zjednoczonych. Z zawodu jest psychologiem klinicznym, przez siedem lat współprowadziła grupę wsparcia dla dzieci wykazujących nonkonformizm seksualny oraz pisze książki w tematyce young adult. Już jako dziecko swój wolny czas wykorzystywała pisząc opowiadania, głównie o swoich zwierzętach.

Twórczość

Seria:

 • “Simon vs. the Homo Sapiens Agenda” wydana w Polsce jako “Simon oraz inni homo sapiens”
 • “Leah on the Offbeat” wydana w Polsce jako “Leah gubi rytm”

Pojedyncze książki:

 • “The Upside of Unrequited” wydana w Polsce jako “Odwrotność nieodwzajemniona”
 • “What If It’s Us” pisana wspólnie z Adamem Silvera wydana w Polsce jako “A jeśli to my”
 • “Yes No Maybe So” pisana wspólnie z Aishą Saeed

Opowiadania:

 • “In Dear Heartbreak: YA Authors and Teens on the Dark Side of Love”

“A jeśli to my” jest to książka napisana przez Becky Alibertalli we współpracy z Adamem Silvera.

Autorzy opisują w niej losy dwójki nastolatków, którzy spotykają się, można pomyśleć, że za sprawą przeznaczenia. Jakby wszechświat miał to na celu od początku ich istnienia.

Jeden z nich, Artur, przyjeżdża wraz ze swoją rodziną do Nowego Jorku na wakacje. Żyje w mieszkaniu wujka oraz pracuje w kancelarii razem ze swoją mamą. Prowadzi normalne życie zwyczajnego nastolatka. Dobrze się uczy, jest inteligentny oraz dobrze wychowany. Jest w nim jednak coś niesamowitego, co wyróżnia go od przeciętnego chłopca w jego wieku. Mianowicie Artur jest zafascynowany Broadwayem. Gdy tylko ktoś wydaje się być choć odrobinę zainteresowany jego ulubionym musicallem, chłopak uważa, że znalazł bratnią duszę. Jest bardzo emocjonalną osobą, która wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia.

Ben za to stoi twardo na ziemi. Uczy się przeciętnie, oblał rok szkolny, więc musi w trakcie wakacji uczęszczać na zajęcia wyrównawcze w swojej szkole. Dodatkowo Bena w ostatnim czasie spotyka fala nieszczęść. Rozstaje się ze swoim chłopakiem, a więc przy okazji traci najlepszego przyjaciela. Uznaje, że nie ma już nadziei, że wakacje mogą coś zmienić, wprowadzić coś dobrego w jego życie. Chłopak, aby odciąć się od otaczającej go rzeczywistości pisze fanfiki, w których jest jedną z głównych postaci. To pozwala mu przetrwać to pełne stresu, nastoletnie życie.

Żaden z nich nie spodziewa się tego, że wszechświat ma co do nich własne plany. Chłopcy spotykają się na poczcie w dość niezręcznych i niecodziennych okolicznościach. Czy ta znajomość ma szanse? Czy może już nigdy więcej się nie zobaczą?

Podsumowanie

Becky i Adamowi udaje się stworzyć współczesną, niesamowicie wciągającą i uroczą opowieść, która podczas czytania sprawia, że uśmiechamy się i czujemy ciepło w sercu oraz płaczemy z bólu czy wzruszenia.

Książka ta porusza problemy, o których warto jest mówić, tj.:

 • nietolerancja LGBTQ+
 • dorastanie i często burzliwe relacje z rodzicami
 • przyjaźń i to, jak ważna jest rozmowa i zrozumienie
 • nauka i określanie wartości człowieka przez pryzmat jego stopni w szkole
 • odróżnianie bajki od rzeczywistości.

Dzięki doświadczeniu obu autorów, można śmiało stwierdzić, że każdy nauczy się pewnego rodzaju wrażliwości czytając tę książkę z otwartym umysłem. Pokazuje ona, jak ważna jest sprawiedliwości, cierpliwość oraz dobre intencje.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com